Basın Sözcümüz Av. Cengiz Gülaç Basın Toplantısı Düzenledi

Kulüp Basın Sözcümüz Av Cengiz Gülaç, haftalık basın toplantısını bugün düzenledi.

Kulüp tesislerimizde saat 12:00’de gerçekleştirilen basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulunan Av. Cengiz Gülaç, minibüs ihalesi olumlu sonuçlanmaması durumunda transfer yapamayacaklarını, önümüzdeki sezonun kadrosunu da kuramayacaklarını ve hatta yönetim görevde kalıp kalmayacağının da bir muamma olacağının altını çizdi. Şuanda başarılı bir teknik adamında gönderilmesinin de yanlış olduğunu ve yeni sezonda da Bayram Bektaş’la yola devam istediklerini kaydeden Basın sözcümüz Cengiz Gülaç’ın açıklamaları şöyle;

“Problemleri Futbolcularımıza Yansıtmamaya Çalışıyoruz”

“Sıkıntılı ortam ne futbolculardan ne bizden kaynaklanıyor. Harici sebeplerden kaynaklı. Şimdi FİFA dosyasına futbolcular ne yapsın ben ne yapayım gibi. Elazığspor’da huzuru sağlayacak ortamda problem yok. Para problemi var. Biz futbolcularımıza yansıtmamaya çalışıyoruz. Eksiğimiz olduğu zaman sağolsunlar onlar tolere ettiler. Bizim Allah’a şükür performans düşüklüğü her futbolcuda olur. Hocamızın olur. Yönetimde olur ama bu huzuru bozacak kimse yok.”

“Elazığspor’un Oyunundan Keyif Alıyoruz”

“Mersinle bildiğiniz gibi hafta arası deplasmanda final gibi bir maç oynadık. Benim beklediğim sonuç buydu. Ama ben açık konuşayım ben biraz daha Mersin İY’nun tempolu olmasını bekliyordum işin doğrusu. Ama burada da bizim kalitemiz ortaya çıktı. Müsaade etmedik. Oyunlarını sergileyemediler. Biz istediğimiz oyun ve skorla sahadan ayrıldık. Bu hafta yine alt sıraları ilgilendiren, biz biraz daha rahattık tabi. Aynı şekilde Samsun’la yakın puanlardaydık. Onlarında 2.Yarı’da çok iyi bir çıkışı vardı bizim gibi. İlk yarı rüzgârın etkisi hakikaten çok etkiliydi. 2 takımda istediği oyunu sergileyemedi. Samsun biraz daha tempolu gibi görünüyordu ama 2.Yarı’da zaten biz kendi oyunumuzu sahaya yansıttığımızda hakikaten objektif olmaya çalışıyorum. Bu ligin en iyi topunu biz oynuyoruz. Çok kaliteli ekipler var, kimsenin hakkını yemeyeyim ama biz bir hava yakaladığımızda farklı bir lezzetle oynuyoruz. Bu Elazığlı veya yönetimde olduğumuz için söylemiyorum. Elazığspor’un oyunundan keyif alıyoruz. Ligde kalma gibi bir sıkıntımız, tabi ki matematiksel olarak henüz garantilemedik. Artık bu mevzuda futbolcularımız rehavet vermez. Biz rahatladıkça iyi top oynayan bir ekibiz.”

“İlk Maçta Hakem Katliamı Yaşamıştık”

“Takımımız Denizlispor maçı için yarın saat 13:40’ta Elazığ’dan İstanbul’a, ardından da saat 16:20’de İstanbul’dan Denizli’ye gideceğiz. İlk maçta hakem katliamı yaşamıştık. Ben o maçın öyle biteceğini asla düşünmüyordum. Ama biraz moraller gergin olunca ve hakeminde katkısıyla öyle bir skor aldık. Takımız maç sonu 19:40’ta Denizli’den İstanbul’a, ardından da 22:15’te İstanbul’dan Elazığ’a dönecek. Hafta içi oynayacağımız Gaziantep BB Maçı hazırlıklarına start vereceğiz.”

“Üzülmemek, Hayıflanmamak Elde Değil”

“Biz 2.Yarı’da 22 puan toplamışız. Yani sıralamada 4. Basamaktayız. Liderle 1-2 puan var. Ama genel baktığımız zaman play-off’tan çok uzağız. Son 7 haftada 16 puan toplamışız. Biri kötü oyun mazeretsiz, Evkur Yeni Malatyaspor Maçı onun haricinde 1 beraberliğimiz var. Orana vurduğumuzda nerdeyse ligin 5’te 1’i demek. Ama şunu gördük ki biz eğer lige transfer yasağıyla başlamasaydık. 6 puan cezası da almasaydık. Biz şuanda o havayla açık ara liderdik. Bu 22 puanın içerisinde çok çok üstün oynadığımız ve 2 puan bıraktığımız Eskişehirspor Maçı, Giresunspor 1 pozisyon verip 2 gol yiyip mağlup olduğumuz, Şanlıurfaspor maçı, içerideki Manisa maçları’nı da futbolun cilvesi olarak kabul ediyoruz. Yoksa açık ara öndeyiz. Üzülmemek, hayıflanmamak elde değil. Böyle bir sezonu şu haftaya kadar küme düşme korkularıyla geçirmek çok üzücü.”

“Biz Elazığspor Olarak Bu İhaleyi Aldık”

“Minibüs hatlarıyla ilgili herkes konuşuyor. 1-2 cümlede ben serfetmek istiyorum. Biliyorsunuz Elazığ Belediyesi 61 hat, 41 dönüşüm, 20 yeni yeni hat ihaleye çıkardı. Biz Elazığspor olarak bu ihaleyi aldık. Daha sonra satışını şeffaf bir şekilde basın huzurunda gerçekleştirildi. Ancak konunun tarafları olan minibüsçü hemşerilerimiz ve ilgili dernekler idari mahkemesinden yürütmeyi durdurma talepli bir dava açmışlar. Mahkeme geçtiğimiz hafta yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu şu demek yani ihale iptal edilmedi. Ama ben kararı okudum. O karar açıkçası iptal sonucunu doğurur. Kararda iptal çıkar.”

“Bir Yolsuzluk Hükmü İçeriyormuş Gibi Algı Yaratılmaya Çalışıldı

“İkinci bir konu, bu konunun doğrudan tarafı minibüsçüler ve Elazığ Belediyesidir. Çünkü davanın tarafı biz değiliz. Bu dava bize açılmadı. Ama sonuçları bizi etkiliyor. Burada Elazığspor’a maddi bir katkı sağlanacaktı. Bu kadar maddi problemle uğraşırken oradan bir maddi gelir elde edecektik. Dün Kanal 23’te Detay Programı’na Sayın Belediye Başkanımız Mücahit Yanılmaz konuk oldu. Bazı açıklamalar yaptığı için onun üzerine söz söylemek doğru değil içeriği ile ilgili. Ama kamuoyuna şöyle yansıtılmaya çalışıldı. O da çok ciddi haksızlıktır. Bu mahkeme kararının sanki bir yolsuzluk hükmü içeriyormuş gibi algı yaratılmaya çalışıldı. Son derece yanlış. Son derece art niyetli. Her yıl yüzlerce kurumla ilgili kara çıkıyor. Valilikler, Belediyeler, Kaymakamlıklar, bunların yaptığı işlemlerin iptali için dava açılıyor. Veya sözleşmeye aykırılık gibi vs. Bazılarını kurumlar kazanıyor, bazılarını da kaybediyor. Siz kaybettiği her davada usulsüzlük veya yolsuzluk var diyemezsiniz. Burada sadece yönetmelikten kaynaklanan bir madde var. Belediyenin de savunması burada. Bu bir minibüs hattı satışı değil, bu bir trafik imar revizyonu. Teknik ifadesini bilmiyorum. Mahkemenin yanlış karar verdiğini düşünüyor arkadaşlarımız. Mahkemede ben bunu böyle algılıyorum, o oda yönetmeliğin şu maddesine aykırı. Kimseye hırsız veya yolsuzluk yaptın demiyor.”

“Elazığspor Düzlüğe Çıkmadı”

“Ama minibüsçü arkadaşlarımızın ekmek teknesi, mağdur olmamak şartıyla Elazığspor’u da düşünmeleri gerekir. Biz nereden gelir bulacağız. Lütfen bunu düşünsünler. Çözüme ulaştırmak için çaba sarf ediliyor. Konunun tarafları görüşüyorlar. Elazığspor herkesin ortak derdi olmalı. Eğer bu konu çözüme kavuşmazsa yönetim olarak bırakmayı düşünür müyüz? Bu henüz konuşmadık. Ama bazı sonuçlar var. Olduktan sonra doğal sonuçlar meydana gelir. Hiçbir çözüm bulamadığınız bir ortamda kaçınılmaz olur. Çünkü darphanemiz yok. Herhafta ben hatırlatıyorum. Bakın Elazığspor düzlüğe çıkmadı. Hangi taksidi ödeyemezsek ceza tehdidi altındayız. İtirazı mümkün olmayan cezalar. Çünkü yargılaması bitmiş davalar. Nerden para bulunulacak. Ekstra bir kaynak bulunsa minibüs hatları olmadı der geçeriz. Ama sanırım minibüs hatları olmadığı takdirde Elazığspor maalesef 50. Yılı’nda çok kötü bir sonuçla karşılaşabilir. Elazığspor’un maddi kaybı 15-20 milyon arası olabilir diyebilirim. Yanlışta olabilir. Onun teyidini Karahan Bey’den almamız lazım. Doğrudan rakamı bilmiyorum.”

“ Bayram Hoca’nın Gitmesini İstemek Sizce Doğru mu? ”

“Kamuoyunda hocamız eleştiriliyor mu? Eleştiriliyor. Bu konulara pek girmedim bugüne kadar. Bizim hocamızı sevdiğimizi, desteklediğimizi her fırsatta söyledik. 2.Yarı’da 22 puan topladık. Biz puanları toplarken ilk 3-4 hafta yeni transferlerden de verim alamadık. Tahtayı ne zaman açacağımız belli değildi. Bu handikaplara rağmen 22 puan toplamışız. Şimdi biz Bayram Hoca’dan ne bekliyoruz. 22 puan değil de 13 haftada 39 puan toplamasını beklemek hayal değil mi? Tam bu kadronun sezon başı antrenman yaptığını, birlikte çalıştığını düşünün son 7 hafta gibi olacaktı bütün sezon. Takımlar tam havaya girdi, işte sonuçlar ortada. Bu durumda Bayram Hoca’nın gitmesini istemek sizce doğrumu? Başarılı. Sezon biter hocamız ayrılmak ister. Anormal bir durum olur. Profesyonelliktir. Sarılırız, tokalaşırız bundan sonraki hayatımıza arkadaş olarak devam ederiz. Ama şimdi bunu istemek hocamıza haksızlık değil mi? Ne bekliyorduk ki bize vermedi şuanda. Bir kaos ortamında geldi Elazığspor’a, Ogün Hoca zamanında da problemler vardı. Eksi puanlar, transfer yasağı, borçlar. Hatırlayın basın toplantısı yapamıyorduk korkumuzdan. Böyle bir kulübe risk aldı geldi, sonuçlar ortada.”

“İyi bir kadromuz ve Teknik Heyetimiz Var”

“İç transfer konusuna gelince. Ligde kalma stresi bitti. Bizde rahatladık. Bundan sonraki süreçte yavaş yavaş iç transferde hangi oyuncularımızla devam edeceğiz. Nasıl bir transfer politikası izleyeceğiz. Bunlar başlayacaktır ama yani çelişkiler kulübü olmuş durumdayız. Bu sorudan önceki cevabım Elazığspor’u kötü günler bekliyor. Bu sorulan soru bahardaki soru. Şimdi onunla mı uğraşalım, bununla mı uğraşalım. Minibüs hatlarının parasının derdine mi düşelim? İç transferimi düşünelim? Ama bu olmadan bu olmuyor. Hepsi birbirine bağlı. Rahat bir kulüp değiliz. Minibüs ihalesi olumlu sonuçlanmazsa, transfer yapamayacağız, önümüzdeki sezonun kadrosunu da kuramayacağız, hatta yönetim görevde kalıp kalmayacağı da bir muamma olacak. Çok net. Bu iş çözülmezse sonu çok kötü. Para lazım. Bizim problemimiz bu. Sahada iyiyiz, İyi bir kadromuz ve teknik heyetimiz var. Yönetimde de sıkıntılarımız var mı var. Bir sürü yönetim kurulu üyelerimiz toplantılara katılmıyor. Ama bu problemler içerisinde en büyük problem para. Para olmazsa sonumuz çok kötü. Bütün o cezalar gelir ve kulüp kurtulamaz. Allah göstermesin.”