Kamuoyuna Duyuru

Mevcut yönetim kurulumuzun göreve başladığı tarihten itibaren karşılaştığı sorunları siz değerli kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.

Kulübümüzü puan silme, transfer yasağı ve ligden düşürme cezalarıyla karşı karşıya bırakacak nitelikte FIFA nezdinde 26 ve TFF nezdinde ise 42 dosya mevcut durumdaydı.

Bugün itibariyle bu dosyalardan sadece FIFA nezdinde bulunan 2 dosya haricinde tüm dosyalar çözüme kavuşturulmuştur.  

Bunun yanı sıra kulübün genel yönetim giderleri karşılanarak faaliyetlerin yürütülmesinde herhangi bir aksaklığa mahal verilmemiştir. 

Yönetim kurulumuzun görev yaptığı süre içerisinde teknik heyetimiz ve futbolcularımız, alacakları konusunda mağdur edilmemeye çalışılmış ve kulübümüzün kamuoyu nezdindeki itibarını arttıracak girişimler içerisinde olunmuştur.

Bu çalışmalar yürütülürken, kulübün finansman ihtiyacı kimi zaman yöneticilerimizin şahsi, kimi zaman ise Elazığ Belediyesinin tüzel destekleriyle karşılanmıştır.

Ancak bu kaynakların sağlanması noktasında kısıtlı imkanlara sahip olmamızın yanında Elazığ Belediyesinin kulübümüze sağladığı desteklerin hukuksal olarak engellenmeye çalışıldığını üzülerek  belirtmek istiyoruz.

Elazığspor’umuzu yeniden layık olduğu yerlere getirebilme adına yönetim kurulumuzun verdiği mücadelede beklenilen desteği görememenin yanında, şehrimizin tek marka değeri olan Elazığspor’umuzu çok daha kötü günlere sürükleyecek bazı engellemeler ve çabalar olduğuna görevde bulunduğumuz süre içerisinde birçok kez şahit olduk. Bugün de bu engelleme çabalarından birini yaşamış bulunmaktayız.

Elazığspor Kulübünün borçlarını ödeyebilmek ve sportif faaliyetlerini etkin bir şekilde devam ettirebilmek adına Elazığ Belediyesi tarafından düzenlenen iki ihaleye kulüp bünyesindeki şirketimiz iştirak etmiştir. Ancak yaşanan hukuksal engellemeler nedeniyle ihale konusu faaliyetler hayata geçirilememiş ve kulübümüz bu gelirlerden mahrum bırakılmıştır. Son olarak Elazığ Belediyesinin düzenlediği minibüs hatları ihalesini gerekli tüm koşulları sağlayarak kazanmış olmamıza rağmen Elazığspor’un kapanmasını isteyen bazı mihraklar tarafından ihalenin iptal edilmesine yönelik çaba içerisine girilmiştir. Elazığ Şoförler Esnaf Odası Başkanlığı, SS 27 Nolu Abdullahpaşa Min. Mot. Taş. Koop. ve S.S. Elazığ Şehiriçi 5.Nolu Mot. Taşıyıcılar Kooperatifi, yürütmenin durdurulması ve iptaline yönelik dava açarak yürütmenin durdurulmasına sebebiyet vermişlerdir.

Kulüp menfaatleri doğrultusunda şeffaflık ilkesi gözetilerek şirketimiz tarafından bu hatların üçüncü kişilere satışı yapılmış ve hat bedelleri bu kişilerden tahsil edilmiştir. Tahsil edilen bu bedeller ise kuruşu kuruşuna kulübün puan silme, ligden düşürme ve transfer yasağı gibi cezai müeyyideleri olan ve çok kısa süre içerisinde ödenmesi gereken borçları için kullanılmıştır.  

Elazığ Belediye Başkanımız Sayın Mücahit Yanılmaz’ın desteği ve Elazığspor delegelerinin teveccühleriyle göreve geldiğimiz günden bu yana gecemizi gündüzümüze katarak Elazığspor’umuzu hak ettiği seviyeye taşıma gayretinde olduk. Elazığ Belediyesinin tüzel ve yöneticilerimizin şahsi gayretleri ile ciddi borç yükü altındaki kulübümüzün borçlarını kısmen ödedik ve kısmen yapılandırdık. Ancak şehrimizin marka değeri olan en yüksek varlığını ayakta tutmaya ve bu borç yükünün tamamen ortadan kaldırılmaya yönelik çalışmalarımızı ve gayretlerimizi devam ettirmekle birlikte imkanlarımızı büyük ölçüde tükettiğimizi belirtmek isteriz.

Geldiğimiz nokta itibariyle kulübümüzün geleceğini kurtarmak adına yapılan çalışmalara engel olmak isteyenleri kamuoyunun vicdanına havale ediyor, somut manada destek gelmemesi halinde kulübümüzün kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını siz değerli kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.

ELAZIĞSPOR KULÜBÜ